Úvod Jak probíhá operativní odstranění nosní mandle?

Jak probíhá operativní odstranění nosní mandle?

Odstranění nosní mandle má několik alternativ.

  • Chirurgické odstranění, které se provádí v celkové anestezii. Pacient je uspán, poté se mu po odkrytí měkkého patra odstraní nadbytečná část lymfatické tkáně ( zbytnělá nosní mandle).
  • Odstranění v částečné (místní) anestezii. Probíhá téměř shodně, je vhodné pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou podstoupit celkovou anestezii.
  • Laserové odstranění. Modernější přístup radikální léčby, u kterého pacient tolik nekrvácí.

Způsob odstranění nosní mandle navrhne lékař, a to podle celkové anamnézy pacienta.

Co následuje po operaci nosní mandle?

Po operativním odstranění nosní mandle se zdravotnický personál zaměřuje především na zklidnění podrážděného místa, na omezení či zastavení krvácení (tamponáží). Pacient po probuzení z anestezie odpočívá, po nějaké době může pít, později i jíst kašovitou nedráždivou a ne příliš horkou stravu. Doporučuje se spíš studené, které pomáhá omezit krvácivost. Po krátké hospitalizaci (den či dva) je pacient propuštěn do domácí péče, kde musí nadále dodržovat určitá opatření a případnou léčbu nosními kapkami.


Diskuse (19 komentářů)

Nicol, (23. 03. 2011 17:13) Reagovat
Jdu na odstranění nosní mandle,děkuji ta tento článek,hádala jsem se s rodiči,jestly se uvadí no celkové anestezie nebo ne samozřejmě sem měla pravdu :lol: Mé rodiče tvrdili že se neuspává vůbec,bohužel mám strach že bych se mohla v celkové anestezii že se probudím je to možný? :sigh:
lili, (12. 07. 2013 06:32) Reagovat
Nedávno jsem četla, že se to stalo, ale je to pochybení lékařů, stávat by se to nemělo a ta pravděpodobnost, že by se to přihodilo zrovna vám, je minimální.
Eva, (26. 10. 2013 17:31) Reagovat
:D
Olga, (08. 07. 2011 09:46) Reagovat
Dobrý den, měla bych dotaz. Dcera (4.roky) jde v první polovině září na odstranění nosní mandle a já se chci zeptat, jak dlouho se po tomto zákroku bývá doma, cca? Samozřejmě, že záleží, jak je na tom samotný člověk......Děkuji moc za odpověď.Hezký den. Olga
mabej, (30. 08. 2011 14:34) Reagovat
Starší syn byl klasickou metodou, byl doma 14 dní. Mladší syn byl laserem, doporučeno bylo 5 dní doma.
Ondra, (25. 08. 2012 14:05) Reagovat
A to odstranění laserem je bezbolestné? A je to zdarma? Podle čeho se doktoři rozhodují, jakým způsobem odstranit mandle? Mám pocit, že když existuje možnost laserem, je klasická metoda zbytečně moc drastická.
Moni, (04. 09. 2012 10:53) Reagovat
To jsem ani nevěděla, že se madle mohou odstraňovat laserem. Možná nejsou všechny oddělení laserem vybavené. A můj osobní názor je, že to určitě nebude zadarmo.
květa, (26. 12. 2013 19:40) Reagovat
Můj syn byl na odstranění nosních mandlí v Plzni,kde tento zákrok provádějí pomocí plazmy. Zákrok si klient musí hradit,ale má to mnoho pozitivního.Krátká doba rekonvalescence,žádná krev,žádný špatný zážitek na celý život hlavně u dětí.Moc doporučuji a dobře zvažte,kam na takový zákrok půjdete.
Irena, (14. 02. 2013 07:39) Reagovat
Je dobře, že i k trhání nosních mandlí klasickou cestou vznikla alternativa. Ta klasická cesta mi přijde dost drastická.
Lucie, (07. 09. 2011 20:30) Reagovat
Zdravím!Je mi 22 let. Před třemi dny mi vytrhli nosní mandle. Pořád to dost bolí, bez léků na bolest se neobejdu a na krčních mandlí a vzadu na krku mám bílé váčky, ale nejsou to čepy. Tak se chci zeptat jestli tam nedávají třeba nějaké vatiky aby to nekrvácelo. A taky mi někdo říká ať jím zmrzlinu a někdo ať ji nejím, tak z toho jsem taky trošku vedle. A poslední věc co by mě zajímala.....Jak je to s kouřením....jak dlouho po zákroku nesmím kouřit cigarety? A vlastně mě ještě napadá....do toho se mi zanítil zub (osmička). Jednou za čas se mi tam udělá zánět. Půjdu na vytrhnutí, ale až odezní tahle bolest. Nemůže mě ten zánět z osmiky nějak ohrozit tu ránu? Předem díky za rychlou odpověď.
Marie, (21. 02. 2013 17:47) Reagovat
Dobrý den chtěla jsem se zeptat před týndem jsem byla s dcerou 5 letou na vytržení nosní mandle a po týdnu jsem sní byla na kontrole a řekli nám že musíme jít znovu protože jí tam kousek zůstal je to normální nebo to doktoři udělali špatně děkuji za odpověd
Petr, (28. 02. 2013 20:12) Reagovat
Dobrý večer, to co píšete mě děsí. V dubnu jdu na operaci s klukem 3 roků. V jaké nemocnici Vám operovali dceru ? Držím Vám palce a hodně zdraví.
Adéla, (23. 04. 2013 04:54) Reagovat
Bojím se, že se trhání nosních mandlí také nevyhneme. Snad vše dobře dopadne. Jsem z toho celá nesvá...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nosní mandle.cz
Kontakty